عکس


..

RSS


منوی اصلی

» صفحه نخست
»
ايميل ما
»
آرشيو مطالب
»
» لينك آر اس اس
» عناوین مطالب وبلاگ
» تصاوير قرآني

آرشیو ماهانه
» تیر ۱۳۹۰

لينک دوستان
» تصاوير قرآني
» سايت مقام معظم رهبري
» احاديث قرآني
» خبرگزاری قرآنی ایران
» وب سايت ختم قرآن مجيد
» راديو قرآن
» كانون گفتگوی قرآنی
» پايگاه درس هايي از قرآن - حجت الاسلام قرائتي
» سازمان فعالیتهای قرآنی دانشجویان ایران

آمار بازدیدپروردگارا! ما را با قرآن زنده بدار، با قرآن بميران و در سايه قرآن محشور فرما. ما را از اهل بيت عليهم ‏السّلام جدا مكن، از قرآن جدا مكن؛ زندگى ما را روزبه‏روز به زندگى قرآنى نزديكتر فرما.


قرآن و طبیعت
باران

سوره نور آيه43  : آيا نديدي که خداوند ابرهايي را به آرامي مي راند، سپس ميان آنها پيوند مي دهد، و بعد آن را متراکم مي سازد؟! در اين حال، دانه هاي باران را مي بيني که از لابه لاي آن خارج مي شود; و از آسمان -از کوه هايي که در آن است (ابرهايي که همچون کوه ها انباشته شده اند)- دانه هاي تگرگ نازل مي کند، و هر کس را بخواهد بوسيله آن زيان مي رساند، و از هر کس بخواهد اين زيان را برطرف مي کند; نزديک است درخشندگي برق آن (ابرها) چشمها را ببرد!

دانشمندان با مطالعه بر روي ابرها به اين نتيجه رسيدند که چگونگي بارش باران از ابرها داراي سيستم و مراحل خاصي مي باشد . هواشناسان در مورد تشکيل ابر کومولونيمبوس مطالعه کرده اند تا نحوه توليد و ايجاد باران، تگرگ، برق (نور) را بيابند.يافته ها نشان مي دهد که کومولونيمبوس طي مراحل زير باران ايجاد مي کند. 

1-  ابتدا ابرها با نيروي باد به حرکت در مي آيند، قطعه هاي پراکنده و کوچک که کومولوس نام دارند با نيروي باد به يکديگر فشرده شده و در يک منطقه تجمع مي يابند و ابرهاي کومولونيموس را مي سازند. 

 2-  اتصال: ابرهاي کوچکتر به يکديگر متصل و ابرهاي بزرگتر را تشکيل مي دهند. 

3-  تراکم و انبوه شدن: وقتي ابرهاي کوچکتر به هم مي پيوندند و ابرهاي بزرگتر را مي سازند در ابرهاي بزرگ حرکت و رشد عمودي به سمت بالا صورت گرفته که اين پديده در مرکز ابرها بيشتر از لبه ها و کناره هاي آن رخ مي دهد و بعد از اين رشد رو به بالا موجب کشيده شدن توده ابر به بالا و رسيدن به ناحيه سردتر اتمسفر (جو) که محل تشکيل قطره هاي آب و تگرگ است مي شود. و قطره هاي آب و تگرگ، بزرگتر و سنگين تر شده و حرکت رو به بالاي آنها متوقف مي شود و به صورت قطره هاي باران و تگرگ فرود مي آيند به هم پيوستن تکه هاي کوچک و تشکيل ابرهاي بزرگ مي باشد. و شروع بارندگي مي باشد. در مورد برف ها نيز همه ابرها ذرات آب يا کريستال  يخ را با خود حمل مي کنند، اما اين ذرات بسيار کوچکتر از آن هستند که به زمين ببارند . اگر ارتفاع ابرها بيشتر شود، هواي سردتر، باعث فشرده تر شدن بخارآب مي شود، و  اين ممکن است براي شکل دادن باران، تگرگ يا برف مناسب باشد.تناسب باران

سوره زخرف آيه 11 : همان کسي که از آسمان آبي فرستاد بمقدار معين، و بوسيله آن سرزمين مرده را حيات بخشيديم ; همين گونه (در قيامت از قبرها) شما را خارج مي سازند!  

 بر اساس تحقيقاتي که دانشمندان بر روي تناسب قطرات باران انجام دادند به اين نتيجه رسيدند که مقدار قطراتي که از زمين بخار مي شودن در حدود 16 ميليون تن مي باشد و به همين ميزانآب ازآسمان فرود ميآيد.

آبها و اقيانوس ها

د يوار مانع ميان دو دريا

سوره نمل آيه61 : يا کسي که زمين را مستقر و آرام قرار داد، و ميان آن نهرهايي روان ساخت، و براي آن کوه هاي ثابت و پابرجا ايجاد کرد، و ميان دو دريا مانعي قرار داد (تا با هم مخلوط نشوند; با اين حال) آيا معبودي با خداست؟! نه، بلکه بيشتر آنان نمي دانند (و جاهلند)!  

 موجهاي بزرگ و جريانهاي قوي در دريا مديترانه و اقيانوس اطلس وجود دارد .مديترانه از طريق جبل الطارق وارد اتلانتيس مي شود.ميان اين دو در اعماق چند صد متري ديوار وجود دارد.در طرفين اين مانع هر يي از درياها دما و شوري و غلظت و شرايط زيستي خاص خود را دارد.مثلا آب درياي مديترانه در مقايسه با اقيانوس اطلس: گرم، شور، و کم غلظت تر است.وقتي آب درياي مديترانه از بالاي ديوار ميان خود و اقيانوس اطلس، با گرما و شوري و غلظت کم و خصوصيات ويژه خود چند صد متر به اعماق مي رود.آب درياي مديترانه در آن عمق تعادل و توازان ايجاد مي کند.و از بالا برمي گردد.اين دو دريا در همين مرز با هم قاطي ميشوند و فراتر از مرز خود نمي روند.که اين امر به خاطر تغيير غلظت کشش سطحي از قاطي شده اند جلوگيري مي کند. 


کوهها
 
سوره انبيا آيه31 : و در زمين، کوه هاي ثابت و پابرجايي قرار داديم، مبادا آنها را بلرزاند! و در آن، دره ها و راه هايي قرار داديم تا هدايت شوند!
 
دانشمندان به اين نتيجه رسيده ان که ريشه کوهها بر روي سطح زمين نمي باشد بلکه در زير زمين مي باشد مثلا کوه اورست ارتفاع قله ان در حدود 9 کيلومتر از زمين مي باشد و ريشه آن طولي در حدود 125 کيلومتر دارد.کوهها بر اثر حرکت و تصادم تکه هاي بزرگ پوسته زمين به وجود مي ايند .وقتي دو لايه با هم برخورد مي کنند لايه قوي تر در زير آن يکي قرار مي گيرد و از لايه بالاي کوه تشکل مي گيرد.

 


ستاره

سوره طارق آيه7 : همان ستاره درخشان و شکافنده تاريکيهاست!

  ستارگان اجرامي هستند آسماني که داراي منبع انرژي بوده (به سه صورت انرژي گرانش، حرارتي وهسته اي) و اين انرژي را با تابش خود بصورت امواج الکترومغناطيس خرج مي کنند.

خورشيد

سوره شمس آيه1 : به خورشيد و گسترش نور آن سوگند

 خورشيد ستاره اي است از ستارگان رشته اصلي که 5 ميليارد سال از عمرش مي گذرد.اين ستاره کروي شکل بوده و عمدتا از گازهاي هيدروژن و هلوم تشکيل شده است.وسعت اين ستاره 1/4 ميليون کيلومتر (870000 مايل) است.جرم اين ستاره 7 برابر جرم يک ستاره معمولي بوده و همچنين 750 برابر جرم تمام سياراتي است که به دورش مي چرخند.

ماه

سوره قمر آيه1 : قيامت نزديک شد و ماه از هم شکافت! 

  کره ماه که تنها قمر طبيعي زمين است، که پوشيده از سنگ بوده و قطرش يک چهارم قطر زمين مي باشد.کره ماه پوشيده از غبار بوده، آب و حيات در آن يافت نمي شوند.

 
منبع: www.kaheel7.com


ارسال شده توسط مجید اراضی

در پنجشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۰
.:: مطالب پیشین ::.

» تابلوی مناسبتهای وبلاگ
» تصاویر متحرک بسیار جذاب و زیبای قرآنی و ...
» آيات ؛ دعا و نيايش هاي تصويري
» عدالت در قرآن
» حضرت عیسی (ع) در قرآن
» تصاویری زیبا از کتاب آسمانی قرآن
» ختم قرآن
» تربیت قرآنی
» قرآن در گفتار بزرگان
» علم در قرآن
» قرآن و زندگی
» قرآن و طبیعتPowered By blogfa.com Copyright © 2009 by image-ghoran